Velké procento lidí si vybírá reproduktor podle jeho výkonu udávaného ve Wattech. Je to správné? Na co jiného a velice důležitého se zaměřit? Ušetřete až několik stovek korun na zesilovačích.
Nejdůležitější je vědět, že vždy se první kupuje reproduktor a poté se dle reproduktoru staví ozvučnice.
Když tedy plánujeme nákup reproduktoru, jako základní věc bychom si měli uvědomit, na co budeme reproduktor používat. Chceme-li reproduktor do interiéru, musíme si uvědomit, že hlubokotónové reproduktory nejsou do panelových bytů vhodny, pokud mají frekvenci položenou opravdu nízko. Nejnižší frekvence se dají zachytit velice těžko a tak i při nízké hlasitosti slyší Váš koncert všichni sousedé. Naopak do automobilů budeme vyžadovat co nejhlubší tóny.
Mylně si naprostá většina laiků myslí, že čím vyšší má reproduktor výkon (Watt), tím hlasitěji bude jeho reproduktor hrát. Na jednu stranu musím souhlasit. Zcela určitě bude rozdíl v reproduktoru 50W RMS a 400W RMS. Abych se přiznal, i já se do nedávna věnoval pouze Wattům. Pro běžného uživatele je velice důležité také citlivost, která je udávaná v dB (decibely) a také frekvence, kterou je reproduktor schopen přehrát. Další parametry pro běžného uživatele jsou nic neříkající. Ovšem pozor. Čím více parametrů výrobce zveřejní, tím snadněji se vyrobí ozvučnice.
Určitě bych se vyhnul pochybným No name reproduktorům, u kterých výrobce uvádí pouze lákavé a nepravdivé informace, nemluvě o absenci dalších údajů. Také bych se na začátek zaměřil na recenze uživatelů a klidně si nechal i poradit od odborníka. Toť největší základ.
Nyní se vrhneme trochu hlouběji. Watty jsou důležité, ale na co se ještě zaměřit? Na citlivost (dB). Je velice důležitá, jelikož v dnešní době jsou Watty drahé a každý watt na víc znamená vyšší výdaje. Má-li reproduktor vysokou citlivost, můžeme o něm říci, že je zapotřebí méně výkonu dodávaného ze zesilovače pro dosažení stejného vybuzení reproduktoru než u reproduktoru s nižší citlivostí. To znamená, že reproduktor 100W a 87dB bude potřebovat znatelně větší množství energie ze zesilovače, než reproduktor s 100W a 94dB. Jak jsem již psal, každý Watt na zesilovači stojí další a další peníze, proto je lepší věnovat se citlivoti u reproduktoru.
Narazil jsem na parádní článek na repromania.net, který Vám toho vysvětlí více přímo v praxi :
Zapamatujme si, že zvýšením výkonu dodávaného do reproduktoru o jeden řád se akustický tlak zvýší o 10 dB a dále zvýšením výkonu na dvojnásobek původní hodnoty se zvýší akustický tlak o 3 dB.
Výsledná hodnota akustického tlaku po připojení reproduktoru k 400W zesilovači je tedy 122 dB. Ještě se vrátím k citlivosti, jen takový příklad, proč je opravdu tak důležitá. Máme jeden reproduktor o citlivosti 88 dB a druhý o citlivosti 99 dB. Otázka zní, když první reproduktor vybudíme výkonem 200W, kolik W bude stačit tomu druhému, aby výsledný akustický tlak obou byl stejný.
- rep.: 1W – 88 dB, 10W – 98 dB, 100W – 108 dB, 200W – 111 dB
- rep.: 1W – 98 dB, 10W- 108 dB, 20W – 111 dB
Z toho je tedy patrné, že zatímco prvnímu reproduktoru jsme museli dodat 200W, druhému stačilo jen 20W ke stejnému akustickému tlaku.
( * repromania.net)
Na příkladu je krásně vidět, proč zainvestovat více do citlivosti reproduktoru. Položte si sami otázku. Kolik zaplatíte za 200W zesilovač a kolik za 20W zesilovač? Je to citelný rozdíl, že ano?
Jako poslední bych chtěl rozebrat frekvenci reproduktoru. Zde není moc čeho psát. Jednoduše řečeno, čím více chcete nížších tónů (basů), tím nižší by měla frekvence reproduktoru být (bavíme-li se o subwooferu). Při sestavě domácího kina by měly být reproduktory seskládány tak, aby pokryly co nejširší frekvenční pásmo. To znamená, že samotný širokopásmový reproduktor nepokryje frekvence, co basový reproduktor, středový reproduktor a výškový reproduktor v jedné sestavě. Tato zdánlivě zanedbatelná čísla ve výsledku mohou znamenat naprosté zklamání, jelikož každý filmový efekt, každý úder na bicí, každá vteřina poslechu Vám bude kazit celkový dojem z filmu. Vše naprosto zanikne, vše bude v jedné rovině. Konečný dojem bude jako obyčejné reproudktory z televize.
Nezapomeňte také na to, že nejnižší možné frekvence umí lépe přehrát reproduktor s větší membránou.
!!! Nenaleťte trikům prodejců, kde nabízejí lákavé vysoké hodnoty výkonu reproduktoru. Hodnoty Max. atd. jsou nic neříkající a zavádějící. Zakazníka by měla zajímat pouze hodnota RMS. !!!
Doporučujeme si přečíst náš další článek, kde k vybranému reproduktoru vybereme vhodnou ozvučnici.
Pingback: Jakou ozvučnici si vybrat? Porovnání typů ozvučnic | Hi-fi ozvučnice /