Sloupové ozvučnice s odnímatelnou zadní stranou

Po delší době uděláme radost i milovníkům domácího hifi. Pod ruce se nám dostaly dvě sloupové ozvučnice, které byly trošku složitější, ale o to nám udělali ve výsledku větší radost. Ozvučnice byly zákazníkovi zaslány kompletně složené, bez povrchové úpravy.

 

3D model reproboxu

3D model reproboxu

 

Často nám chodí nezávazné kalkulace na ozvučnice z 18mm MDF. Ani zde tomu nebyla výjimka. Vždy se snažíme poradit, vysvětlit a doporučit použití 28mm MDF desky. Zde se doporučení ujalo a se zákazníkem jsme se dohodli na této variantě. Po vyslechnutí veškerých požadavků jsme se pustili do práce. 3D model byl nutnou součástí pro správný nářezový list.

 

Stavba ozvučnice

Stavba ozvučnice

 

Tím nejzajímavějším z této ozvučnice bych nejspíše určil zadní odendavací stěnu. Tu děláme trochu jinak, než naše konkurence. Zatímco konkurence tvoří uchycovací rám lepením jednotlivých hranolů na stěny reproboxu, my rám frézujeme z jedné části MDF desky. Rám je tedy ve výsledku pevnější, přesnější a nemá tendenci propadat se a štípat při přidělávání zadní desky. Díky CNC obrábění jsme mohli horní otvor rámu vyfrézovat do většího otvoru tak, aby se lépe manipulovalo s reproduktory, jejich připojením apod.

 

Zadní stěna ozvučnice

Zadní stěna ozvučnice

 

Přesně daný vnitřní objem ozvučnice určuje přepážka, která je cca v polovině výšky reproboxu. Její funkce mimo redukce objemu je také výztuha a záchytný bod pro uchycovací rám zadní desky. Díky tomu ozvučnice prakticky nepotřebuje další výztuhy, jelikož kombinace 28mm MDF desky, přepážky a uchycovacího rámu tvoří robustní konstrukci odolávající rezonancím.

 

CNC obrábění

CNC obrábění

 

Ani zaoblení hran, zapuštění reproduktorů či vyfrézování otvorů není problém. CNC stroj toto zařídí s přesností na 0,5 mm a to s výsledkem čisté práce. To je důležité například při již zmiňovaném zapuštění reproduktorů, kde by sebemenší nepřesnost či odštěpek z desky nevypadal dobře.

 

Sloupový reprobox

Sloupový reprobox