Plechový reprobox jako bytový doplněk

Poprvé se dostáváme také mimo dřevěné ozvučnice. Když nám přišel požadavek od zákazníka na předělání jeho plechové muniční skříňky na plnohodnotnou aktivní ozvučnici, trochu jsme váhali. Nemáme nástroje na opracování kovu, nemáme zkušenosti s akustikou v plechové ozvučnici a standardně neděláme elektronické zástavby do ozvučnic. Ovšem je to výzva, nová zkušenost, nová reference, takže proč ne? Vzali jsme to!

Ozvučnice z plechové bedny

 

Požadavek byl na aktivní reprobox s kvalitním přednesem, s funkcí Bluetooth i AUX a se zapojením do 240V zásuvky. Pro nás největší neznámou bylo zpevnění celé plechové bedýnky tak, aby nerezonovala. To jsme vyřešili objednáním STP bitumenových antivibračních tlumících plátů, které se používají pro výplň karosérie vozidla. Tento výběr se ukázal být jako správná volba. Největším základem jsou reproduktory, kde jsme sáhli po ověřené značce Monacor, konkrétně po dvou kusech širokopásmových, malých 15W RMS SP-10/4S.

Ozvučnice z plechové bedny

 

Problém byl sehnat zesilovač, který by splňoval následující požadavky: 2 kanály, dostatečný výkon, malé rozměry, přijímání Bluetooth i AUX a výstup na 4 Ohmy. Nakonec byl objednán zesilovač ze zahraničí s velkou výkonovou rezervou a dokonce s aktivním větráním. Mimo jiné jsme museli nechat na výrobku alespoň kapku dřevěné práce a tak jsme vyrobili podložku pod zesilovač a také zadní terminál.

Ozvučnice z plechové bedny

 

Do muniční bedýnky jsme s obtíží vykroužili otvory pro reproduktory a pro kabeláž. Celou reprobednu jsme vytlumili tlumícím plátem a to včetně víka. Následovalo přidělání modulu zesilovače k MDF podložce a rovnou také malých gumových nožiček ze spodní strany reproboxu. Terminál s AUX konektorem a 12V konektorem jsme podlepili těsnící páskou a přidělali jej k bedně.

Ozvučnice z plechové bedny

 

Reproduktory jsme také podlepili dvojitou vrstvou těsnící / tlumící pásky tak, aby nerezonovaly o plech i při vyšším výkonu. Nyní jsme vše propojili a vyzkoušeli. Výsledný projev reproduktorů v této ozvučnici nás velmi mile překvapil. I při vyšších hlasitostech nic nerezonovalo, reproduktory podávali přesné tóny a celá ozvučnice vypadala opravdu skvěle.

Ozvučnice z plechové bedny