Jakou ozvučnici si vybrat? Porovnání typů ozvučnic

   Poslední dobou nám na e-mail chodí prosby o radu, jakou si má zákazník vybrat ozvučnici. Je to velice těžké vybrat tu správnou a protože každý upřednostňuje jiný projev a druh hudby, rozhodl jsem se napsat tento článek, který laikům vysvětlí základy této problematiky.

 

V minulém díle jsme si alespoň trochu přiblížili výběr samotného reproduktoru. Dnes se podíváme na jeho nezbytnou součást. A tím je ozvučnice.

Ozvučnice umožňuje správné fungování reproduktoru tím, že oddělí reproduktorem vyzařované kmitočty na „+“ a „-“. Představme si, že když membrána (plocha reproduktoru) se pohne směrem dozadu, vydá frekvenci „-“. Pokud se membrána pohne dopředu, vydá frekcenci „+“. Aby se tyto frekvence vzájemě nevyrušily, musí být tyto frekvence od sebe odděleny. A to je úkol ozvučnice. Bassreflexová ozvučnice frekvenci v ozvučnici například opožďuje a zesílí. Uzavřená ozvučnice zase „pohlcuje“. Určitě by mi odborník za tento popis dal minimálně jeden kopanec do patřičných míst, ovšem jak jsem psal. Snažím se vysvětlit laikům co nejjednodušeji podstatu ozvučnice, aneb proč je tak důležitou součástí. Ozvučnice rozdělujeme do tři základních konstrukcí.

  • Uzavřená
  • Bassreflexová
  • Bandpassová

 

Tyto tři typy ozvučnic jsou nejzákladnější. Někdy se mluví ještě o dalším typu a to Isobaric, tedy dva reproduktory za sebou nebo naproti sobě. Podle mého je to spíše už taková podkategorie jednotlivých konstrukcí. Ještě také můžeme mluvit o tzv. šneku, nebo zvukovodu, který se hojně používá u ozvučnic na ozvučení větších prostor, diskoték atd. Určit jednoznačně nejhorší a nejlepší ozvučnici rozhodně nelze. Každý upřednostňuje jiný druh reprodukce. Pro někoho je důležitá čistota a přesnost reprodukce, někdo zase dá všechno za maximální mohutnost basu i za cenu horší kvality.


Uzavřená – zaposlouchání se do nejčístších tónů

Většinou nejlevnějšími ozvučnicemi jsou uzavřené. Proč tomu tak je? Reproduktor v uzavřené ozvučnici nepotřebuje mít velký objem. Bude-li subwoofer v bassreflexové ozvučnici potřebovat 60 litrů, v uzavřené například jen 35l. Tím pádem je zapotřebí méně materiálu na výrobu ozvučnice. Co si budeme povídat, pokud chcete do kufru Fábie subwoofer, každý centimetr ušetřeného místa se hodí. Nejčastějším důvodem, proč se uzavřená ozvučnice kupuje je fakt, že při dodržení litráže zahraje ozvučnice velice čistě a přesně. Také nemalou výhodou zůstává to, že se ozvučnice koupí a další vylazení není zapotřebí.Samé plusy, že ano? Tak proč tento typ ozvučnice není nejprodávanější? Hlavní nevýhodou je totiž ta nejdůležitější část. A tou je znatelnější zabasování až při vyšším vybuzení reproduktoru. Navíc reproduktor v této ozvučnici využívá pouze přední část své membrány, to znamená, že i při vysokém vybuzení reproduktor nezahraje tolik, co v jiné ozvučnici. A jakže poznám tuto ozvučnici? Naprosto jednoduše. Jediný otvor, který v této ozvučnici je, je pouze otvor pro samotný reproduktor. Několik lidí se ptá na to samé a stále bez odpovědi. Vytlumit ozvučnici nebo ne? Dle mého názoru vytlumením absolutně nic nezkazíte, rozhodně to není ale nutnost.

 

Jak vypadá uzavřená ozvučnice

Jak vypadá uzavřená ozvučnice

PLUSY + : cena, velikost, hmotnost, čistota basu

MÍNUSY - : využití pouze přední části membrány, nižší hlasitost, většinou obyčejnější designy

ZÁVĚR = : pokud dáváte přednost čistotě a projevu basu, nic lepšího nenajdete. Na druhou stranu, osadíte-li uzavřenku silnějším reproduktorem, nebudete určitě ochuzeni ani o parádní nálož ve smyslu pořádného dunění. Vhodné pro rock, metal a podobné žánry.

 


 

 

 

Bassreflex – nejprodávanější kompromis

     Nejen u nás je nejprodávanějším typem bassreflexová ozvučnice, tedy ozvučnice, která má jeden a více otvorů vedoucích z ozvučnice ven. Tyto otvory mají za úkol zesílit frekvence z ozvučnice a následně je přenést posluchači. Díky tomuto systému se využívá celé části membrány (výše popisované frekvence „-“) a tak je výsledný bas mohutnější a výraznější i při menších hlasitostech. Při vyšším vybuzení má ozvučnice tendenci tlakovat. Při výběru bassreflexové ozvučnice dbejte na to, aby při uložení do automobilu či interiéru neměla ozvučnice alespoň pár cm před bassreflexem překážku. Kdyby se tak stalo, hlasitost by se mohla citelně snížit. Když už si pořídíte bassreflexovou ozvučnici, doporučuji také nátrubek přizpůsobit samotnému reproduktoru, špatně nastavený bassreflex může způsobit více škody, než užitku. Bohužel se dostáváme i k záporům. Největším záporem je nejspíše potřeba většího objemu pro reproduktor, tudíš větší rozměr a z toho vyplývající i vyšší hmotnost. Cena bude také vyšší, není to však o moc. Aby se zamezilo stojatému vlnění, je lepší alespoň jednu stěnu mít skosenou. Pokud skosenou stěnu nechcete, alespoň vytlumit zadní stranu.

 

Jak vypadá bassreflex

Jak vypadá bassreflex

PLUSY + : hraje znatelně již při menší hlasitosti, hezčí designy, při vysokém vybuzení tendence tlakovat
MÍNUSY - : rozměry, hmotnost a nutnost vyladění

ZÁVĚR = : ozvučnice je kompromisem kvality reprodukce a výkonu. Necháte-li si ozvučnici vyladit, budete potěšeni. V opačném případě zklamáni.

* ( Samotné bassreflexy nabízíme i v našem e-shopu ZDE )

 

 

 

Bandpass – nejvyšší výkon na úkor kvality

Opravdu hluboký bas a velký tlak. Desítky možností, jak bandpassovou ozvučnici sestavit. Může být složena z několika komor, z několika bassreflexů a z několiak reproduktorů. Protože je reproduktor vsazen do ozvučnice a používá jak přední, tak i zadní části membrány (oddělené přepážkou), tlak v ozvučnici je obrovský. Většinou se doporučuje ozvučnici vytlumit. Ozvučnice má hodně špatných vlastností. Nejhorší je nejspíše případná výměna reproduktoru, který je vložen v ozvučnici. Jak se chcete dostat do ozvučnice, která je slepena, zasilikonována a sešroubována? Dále také potřeba ještě většího objemu, než u bassreflexu. To znamená obrovské rozměry a o váze ani nemluvě. Kvalita reprodukce i po vyladění bassreflexu zaostává. Ač já osobně jsem odpůrce tohoto typu ozvučnic, pro někoho je perfektním řešením. Ozvučnice nádherně tlakuje a věřím, že dosahuje nádherných výsledků i po změření dB.

 

Bandpassová ozvučnice

Jak poznat bandpassovou ozvučnici

 PLUSY + : silný tlak, vysoká hlasitost

 MÍNUSY - : velikost, hmotnost, kvalita reprodukce, omezený výběr na internetu, obtížnost výměny reproduktoru

 ZÁVĚR = : tato ozvučnice si zcela jistě najde své příznivce. Nejen kvůli tomu, že i z méně výkonného subwooferu máte slušné basy. Kvalitu ovšem hledejte jinde

 

 

Doufám, že Vám náš skromný přehled alespoň trochu pomohl ve výběru. Věřím, že zkušení se jen pousmějí. Já však doufám, že pro laiky je to srozumitelné ponaučení a vyberou si to, co opravdu využijí.

 

Je tu 1 komentář Go To Comment

  1. Pingback: Vybíráme reproduktor, na co se zaměřit? | Hi-fi ozvučnice /