Extrémně ouzká ozvučnice

Byla to jen otázka času, kdy nám padne na stůl úkol se stavbou rekordně ouzké ozvučnice. Zákazník potřeboval za každou cenu ušetřit každý litr již tak malého kufru automobilu. To obnášelo několik problémů, které jsme museli vyřešit.

 

Celý reprobox se přizpůsobil primárně rozměrům kufru. Trochu barbarsky jsme tedy otázku vyladění ozvučnice přesunuli až někam na poslední místo. Naštěstí se jednalo o uzavřenou ozvučnici, která je k výslednému objemu reproboxu ohleduplnější a tak nám ve výsledku dokáže ledacos odpustit a zahrát velice slušně.

 

Nařezané díly reproboxu

Nařezané díly reproboxu

 

Kvůli místu jsme zde neměli moc na výběr ve volbě síly MDF desky. Volba padla na nejpoužívanější 18mm silnou MDF desku. Protože zazněl také požadavek na hlubší zapuštění reproduktoru, zvolili jsme na přední pokosenou stranu 28mm silnou MDF. Kdybychom 18mm MDF zvolili na přední stěnu a reproduktor by se zapustil 1cm, byl by uchycen pouze na 8mm MDF, což je nežádoucí.

 

Konečně se dostáváme k rozměrům reproboxu. Horní nejužší strana musela mít maximálních 100mm. Po odečtu tloušťky zadní MDF desky a zapuštění zde zbylo pro reproduktor opravdu málo místa a to i na Slim subwoofer, který bojoval za každý milimetr. Spodní strana nebyla také žádnou výhrou, zde jsme mohli pracovat se 150mm. No alespoň šíře ozvučnice byla standardní.

 

Již během formátování desek a následně i CNC obrábění pokosů a otvorů jsme nabrali menší zpoždění. Pracovníci u pily i CNC několik minut dumali nad tím, jestli se opravdu nejedná o mou chybu v nářezovém dokumentu s tím, že do takové ozvučnice se nemůže nic vejít :) .

 

Složení reproboxu

Složení reproboxu

 

Naformátování, vyfrézováno, pokoseno a už to má truhlář na stole. Opět narážíme na další problém. Vrchní deska je tak uzounká, že při jakémkoliv navrtání klasickým vrutem může prasknout. Toto navrtání navíc proběhne ze zadní stěny do horní desky + z přední pokosené stěny do horní desky, tedy v obou směrech. Použili se tedy kratší vruty s navrtáním ob jeden vrut a přidalo se více lepidla. Ve výsledku nic neprasklo, ovšem té práce a soustředěnosti …

 

Hotová ozvučnice

Hotová ozvučnice

 

A jak vlastně budeme spojovat desky vrutama kolem výřezu pro terminál? Pravá strana s terminálem nabízí tak malé místo, že při běžném spojování vrutem deska musí prasknout, nebo vrut vyleze dokonce v otvoru. To se naštěstí vyřešilo stejně, jako v případě vrchní desky. Více lepidla, menší vruty a větší rozestupy navrtání.

 

Okobercování reproboxu

Okobercování reproboxu

 

Po dvou hodinách práce je reprobox složený a připravený k okobercování. Zvolený koberec v šedé barvě nás také lehce potrápil. Miniaturní vrchní strana s malou lepící plochou nedovolovala dobrou manipulaci s kobercem. Ořezání a napojení stran bylo tedy o něco obtížnější. Vše jsme nakonec zvládli a předali spokojenému zákazníkovi a to v časovém horizontu pouhých 5 dní od objednání ozvučnice.

 

Hotový reprobox

Hotový reprobox